Anticoncepció: opcions anticonceptives després d’haver tingut un nadó

L’anticoncepció pot ser l’última cosa en la ment d’una dona que acaba de tenir un nadó, però és una cosa en què cal pensar si es vol retardar o evitar un embaràs no desitjat. Molts embarassos no planificats ocorren en els primers mesos després del part.

Voleu saber més al respecte? O simplement voleu tenir tota la informació necessària per saber que cal fer, com i quan…

El fulletó de The Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare of the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists de l’NHS britànic, basat en les guies de la OMS

El fulletó de The Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare of the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists de l’NHS britànic, basat en les guies de l’OMS

Hem penjat a la barra del menú la nostra traducció del fulletó sobre aquest mètode anticonceptiu de The Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare of the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists de l’NHS britànic que està basat en les guies de l’OMS. Si voleu llegir-lo, podeu accedir clicant a sobre de la icona de la barra lateral.

dm2

Anuncis
Publicat dins de Anticoncepció, Consells de salut | Deixa un comentari

Hipoglucèmies i patologia cardíaca

Una de les majors preocupacions dels pacients diabètics, i dels professionals que en tenim cura, és la seguretat dels fàrmacs que s’utilitzen per controlar la diabetis. Un fet important, tot i que no és l’únic, és intentar evitar els possibles episodis d’hipoglucèmia.

Tots sabem que les hipoglucèmies (baixades de sucres) no són bones; el pacient no es troba bé, té mal de cap, sudoració freda, es pot sentir nerviós, i fins i tot es pot mostrar irritable, pot presentar visió doble o borrosa, notar tremolors i presentar un pensament confús. A nivell cardíac pot experimentar batecs cardíacs ràpids o forts i, fins i tot, desencadenar arítmies.
Continua llegint

Publicat dins de Consells de salut, Diabetis, Malalties cardiovasculars | Deixa un comentari

Síndrome postvacacional

Primer caldria descriure què és la síndrome postvacacional.

Podríem dir que tot i que normalment afecta els primers dies de setembre (en tornar de les vacances d’estiu) ningú diu que no es pugui patir en tornar de les vacances de Nadal.

Els símptomes d’aquesta síndrome són diversos i depenen de cada persona. Pot aparèixer apatia, cansament, manca d’energia, dificultat per concentrar-se, trastorns del son, nerviosisme, estrès…

Els casos més lleus presentaran símptomes durant dos o tres dies, tot i que es poden allargar fins a dues setmanes.

Continua llegint

Publicat dins de Consells de salut, Salut comunitària, Trastorns psíquics | Deixa un comentari

La fi dels antibiòtics… Gràcies per la difusió

DibujoEl passat diumenge TV3 va emetre a 30 minuts un programa anomenat “La fi dels antibiòtics”.

Des del nostre bloc no podem fer altra cosa que felicitar a TV3 i recomanar aquest documental als nostres lectors. Amb poc més de 30 minuts explica la problemàtica que presenta aquest tipus de medicació de forma molt entenedora.

Podeu trobar visualitzar-lo a TV3 a la carta: http://www.ccma.cat/tv3/alacarta/

Publicat dins de Malalties infecto-contagioses, Medicaments | Deixa un comentari

Cascada terapèutica (IV): metoclopramida/antipsicòtics i alteracions del moviment

Sense títol

Catarata Cola de Caballo. Pres de: https://es.pinterest.com/pin/409757266076064906/

La cascada consisteix en la prescripció d’un medicament per tractar un nou símptoma que ha aparegut provocat per un fàrmac. Dit d’una altra manera, es prescriu un nou fàrmac per evitar, resoldre o minimitzar un efecte advers (secundari) provocat per un altre medicament.

Des del blog, ens hem plantejat comentar algunes de les cascades terapèutiques més habituals.

La metoclopramida, el Primperan©, s’utilitza amb freqüència per tractar les nàusees i els vòmits. Entre altres efectes secundaris, pot produir un trastorn del moviment conegut com a reacció extrapiramidal. De vegades, aquesta reacció és força espectacular, ja que el pacient mou   parts del cos sense tenir la voluntat de fer-ho.

Per tractar aquest efecte secundari cal administrar l’Akineton© un anticolinèrgic i sembla que l’acumulació d’aquest fàrmac es podria associar amb l’aparició de demència.

Els antipsicòtics, fàrmacs utilitzats pel tractament de les psicosis, també poden produir efectes extrapiramidals i la cascada terapèutica seria la mateixa.

Font REV CLÍN MED FAM 2012; 5 (2): 111-11

Publicat dins de Aparell digestiu, Consells de salut, Medicaments, Trastorns psíquics | Deixa un comentari

El Dr. F Fabiani i els mocs

Nou missatge del Dr. Fernando Fabiani Rodríguez. Aquest cop ens aconsella sobre els refredats de la tardor/hiven amb la seva particular gràcia… i és que a més de metge és un gran, i reconegut, comunicador.

Sense títol.png

Font: Mediblog de familia, https://mediblogdefamilia.wordpress.com/

Per cert…. FELIÇ ANY NOU

Publicat dins de Consells de salut, Novetats | Deixa un comentari

Bon any

Imatge | Posted on by | Deixa un comentari